Hoi An trip

I’ve been a bit quiet over the past weeks. Somehow the words were not coming out. I’ve been taking a lot of pictures. And I’ve been consuming words, not producing them –  I’ve been reading one great book from Haruki Murakami – 1Q84. It’s definitely a book you should read, just be ready that it might prevent you from writing, as it’s done to me.
The weeks after Christmas have been pretty calm and nice ones. As a Christmas gift and a New Years gateway we went to Hoi An for 4 days. It was one of the best trips I’ve taken in a while. Hoi An is for sure one of the most beautiful places in Vietnam. The Chinese, Japanese and French influence blend and come together in this amazing little town with stunning architecture and delicious food. Hoi An is protected by UNESCO and one of the best things is that the historical part of the town is walking only. There is nothing better than having a break from that crazy Vietnamese traffic and being able to walk around. All we did was walking, eating, taking pictures, relaxing in cafes and restaurants, reading… It was raining quite hard at some points and drizzling 95% of the time, but it was exactly what I needed. A bit of a break from the constant heat, a bit of a break from Saigon.
On the New Year’s day I took a cooking class with a lady called Van at her Green Bamboo cooking school. It was an amazing experience. I’ll dedicate a longer post to the cooking class, since we cooked 6 different dishes and I took loads of pictures. Hopefully I’ll manage to make it out within few days. It was a great culinary experience, with market visit (to my surprise, Hoi An market sells beetroots and kohlrabi!) and the cooking was completely from scratch – filleting of fish, peeling shrimps, cleaning squids. If you ever make it to Hoi An, definitely book a cooking class with Van, it will be definitely one of your highlights of travels in Vietnam.
So for now, I’m attaching some pics from our Hoi An trip, the beauty of the town and yumminess of the dishes. All of the pics can be found here and here (including our self-portraits with my hubby :)).

Posledné týždne som sa trošku odmlčala. Slová zo mňa nejak nechceli von ani za nič. Veľa som fotila. A slová som skôr konzumovala ako produkovala – čítam skvelú knihu od Harukiho Murakamiho – 1Q84. Rozhodne si túto knižku prečítajte, len sa pripravte, že vám môže akosi brániť v písaní, tak ako sa stalo mne.
Týždne od Vianoc boli vcelku pokojné a príjemné. Ako spoločný vianočný darček a novoročný výlet sme šli na 4 dni do Hoi An. Bol to jeden z najlepších výletov za poslednú dobu. Hoi An je určite jedno z najkrajších miest vo Vietname. Čínsky, japonský a francúzsky vplyv sa tu miešajú a spájajú sa do tohto úžasného mestečka s úžasnou architektúrou a neuveriteľne chutným jedlom. Hoi An je chránený UNESCOm a jednou z najlepších vecí je, že historická časť mesta je len pre peších. Nie je nič lepšie ako mať pauzu od tej šialenej premávky v Saigone a mať možnosť chodiť pešo. Jediné, čo sme robili boli prechádzky, jedenie, fotenie, relax v kaviarniach a reštauráciách, čítanie… Sem tam dosť silno pršalo a 95% času poprchalo, ale to bolo presne to, čo som potrebovala. Trošku voľna od konštantného tepla, trošku voľna od Saigonu.
V novoročný deň so bola na kurze varenia s pani Van v jej škole varenia Zelený bambus. Bola to skvelá skúsenosť. Budem sa jej venovať v dlhšiom príspevku, keďže sme varili 6 jedál a nafotila som veľmi veľa fotiek. Snáď sa mi príspevok podarí v priebehu pár dní. Bol to skvelý kulinársky zážitok, s návštevou trhu (trh v Hoi An predáva cviklu a kaleráby!) a varenie bolo úplne od základu – filetovanie ryby, čistenie kreviet a sépie. Ak niekedy do Hoi An zavítate, určite si zarezervujte lekciu varenia s Van, bude to jeden z najlepších momentov vašej cesty po Vietname.
Takže nateraz pridávam pár fotiek z Hoi An, z krásy mesta a lahodnosti miestneho jedla. Všetky fotky môžete pozrieť tu a tu (vrátane samo-portrétov mňa s manželom :)).

Town/Mesto:

 

 

And food :) / A jedlo :)

Local speciality - fried wontons with shrimp filling and tomato topping

Mackerel in banana leaf

Local speciality - Cao Lau - dish influenced by Japanese and Chinese

Fried spring rolls, Hoi An style

Fried wonton skins filled with fruit and chocolate with coconut sauce

Yummy cocktail with strawberries, pineapple, mint, rum and Malibu :)

Yum Yum!

Passion fruit cocktail

Mango cocktail

Colours :)

Kitchen

 

 

 

Advertisements

2 thoughts on “Hoi An trip

    • Dakujem Miska! Nejak mi to posledne tyzdne nepisalo, tak snad som to prelomila a pojde to :) Mam totiz toho privela, co stale caka, aby sa dostalo na blog!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s