Yummy vegan brownies

I have to admit, I have my “health freak” moments. I get really fascinated by all those food bloggers that write vegan/gluten-free/raw blogs… I often wander through them, all amazed how those people managed to come up with all those ideas of what to replace with what and make a scrumptious looking meal out of seemingly random ingredients that do not fit into our well known concepts and with no meat, diary, flour… I frequently find myself standing in front of the shelfs with flour in the local supermarket with Wester food, dreaming about all the options I could have with that kamut or quinoa flour that are peeking at me from the shelves. But in the end, I never end up trying out those healthy versions of brownies or muffins, they always seem to complicated or i miss some ingredients.
However, when I found this recipe for vegan gluten-free brownies on Friday night in my Facebook feed, I knew it’ll be the first thing to do on Saturday morning. Just for the sake of finding out how a brownie with beets and red kidney beans in tastes! I ran to the shop to get apple sauce at 8am and by 9am the brownies were in the oven. And the result turn out really yummy :) They have different texture than normal brownies, creamier, like a fudge. And they are really chocolaty. So don’t be afraid to try, maybe as a little experiment – how people will react after eating them to find out that they have just eaten beans and beets in a cake :) Todd didn’t like the idea much, but it didn’t prevent him to eat the brownie with ice cream while watching a movie in the evening :)

Musím sa priznať, pravidelne mám záchvaty super zdravého stravovania. Vždy som fascinovaná fooblogermi, ktorí píšu vegánske/bezlepkové/raw blogy… Pravidelne sa po ich blogoch motám, celá uchvátená, ako tým luďom vôbec napadlo, čo čím ponahradzovať a aj tak z toho spraviť neuveriteľne chutne vyzerajúce jedlo z ingrediencií, ktoré sú viac než rôznorodé a nezapadajú do naších dobre známych konceptov, a tiež bez mäsa, mliečnych výrobkov, múky… Často sa v obchode so západnými produktami uvedomím, že snívam o tom, čo by som spravila s múkou z quinoy či kamutu, ktoré na mňa z regálov žmurkajú. Ale nakoniec nikdy naozaj nevyskúšam tie zdravšie verzie muffinov, či brownies, vždy mi tie recepty pripadajú super komplikované alebo niektoré ingrediencie tu nie sú dostupné.
Keď som ale zbadala v piatok v noci tento recept na vegánske a bezlepkové brownies v mojom feede na Facebooku, vedela som, že to bude prvá vec, čo v sobotu ráno spravím. Už len preto, že som teda vážne chcela vedieť, ako budú chutiť brownies s fazuľou a cviklou! O 8 ráno som bežala do obchodu kúpiť jablkovú výživu a o 9 ráno boli brownies v rúre. No a výsledok je naozaj chutný :) Samozrejme, textúra je iná ako u klasických brownies, krémovejšia, ako fudge. A sú naozaj čokoládové. Takže sa nebojte a skúste, či aj len ako malý experiment, že ako ľudia budú reagovať na to, že práve v koláči zjedli fazuľu a cviklu :) Toddovi sa táto myšlienka veľmi nepozdávala, ale nezabránilo mu to v tom, že si na brownie pochutnal so zmrzlinou večer pri pozeraní filmu :)


Yummy vegan brownies ~ Chutné vegánske brownies

1 cup red kidney beans ~ 1 hrnček (asi 240ml) fazule – red kidney
½ cup cooked beets ~ 1/2 hrnčeka uvarenej alebo upečenej cvikle
½ cup cocoa powder ~ 1/2 hrnčeka kakového prášku
1 tsp vanilla extract ~ 1 kávová lyžička vanilkového extraktu
½ tsp almond extract ~ 1/2 kávovej lyžičky mandľového extraktu
¾ tsp baking powder ~ 3/4 kávovej lyžičky kypriaceho prášku
1/8 tsp baking soda ~ 1/8 kávovej lyžičky sódy bikarbóny
4 tbsp apple sauce ~ 4 polievkové lyžice jablkovej výživy
1/8 tsp salt ~ 1/8 kávovej lyžičky soli
¾ cup brown sugar ~ 3/4 hrnčeka hnedého cukru
½ cup ground flax ~ 1/2 hrnčeka mletého ľanového semienka
¼ cup chocolate (cut into small chunks) or chocolate chips ~ 1/4 hrnčeka čokolády nasekanej na drobné kúsky

1. Cook or roast the beets, let them cool down and peel the skin off. Cut them into smaller pieces and put in a food processor. SInce I have blender only, I grated them on a grater and then blended them.
2. Add the red kidney beans and pure them with the beets. I smashed them with a fork first and then blended with the beets, since my blender sucks :)
3. Add the apple sauce and blend/pure again.
4. Pour the pure in a big bowl, ad the remaining ingredients and mix together. Mix in the chocolate chips or chunks.
5. Preheat the oven to 175 C.
6. Pour the mixture into greased 20cx20 cm pan or into 24cm spring pan. Bake for 35-40 minutes.
7. Let the brownies cool and afterwards put in the fridge to chill for one hour.
8. Enjoy! Either on their own, with some ice cream or fruit coulis :)


1. Uvarte alebo upečte si cviklu, nechajte ju vychladnúť a ošúpte. Nakrájajte ju na menšie kúsky a dajte do kuchynského robota. Keďže ja mám len mixér, cviklu som si prv nastrúhala a následne v mixéri rozmixovala na pyré.
2. Pridajte fazuľu a rozmixujte s cviklou. Ja som prv fazuľu roztlačila vidličkou a následne rozmixovala s cviklou, keďže môj mixér je na nič :)
3. Pridajte jablkovú výživu a opäť pomixujte.
4.Pyré dajte do veľkej misky, pridajte zvyšné ingrediencie a zmiešajte. Nakoniec vmiešajte kúsky čokolády.
5. Rúru zohrejte na 175 C.
6. Zmes nalejte do štvorcovef formy s rozmermi 20×20 cm alebo do tortovej formy s priemerom 24 cm. Pečte 35-40 minút.
7. Brownies nechajte vychladnúť a následne ich vložte na hodinu do chladničky.
8. Pochutnajte si na brownies či už samotných, so zmrzlinou alebo ovocným coulis :)

Advertisements

4 thoughts on “Yummy vegan brownies

    • Dakujem:) su naozaj chutne, napriek netypickym surovinam, chutia naozaj velmi dobre! a tiez je to rychly recept, ak neratam varenie/pecenie cvikle. urcite skus, uz len pre tu srandu, ze robis kolac z fazule a cvikle :)

    • Martin, ja som kupila v potravinach, ale nezijem na Slovensku, takze neviem, kde by som ho hladala u nas. Skus ale lepsie potraviny, mali by mat. Popr vymen za vanilkovu esenciu.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s